Kako ih razlikovati u akutnom stanju
Aconitum i Belladonna važe za dva leka na koje ćete prvo pomisliti kada se neko iznenada razboli. Oba se obično daju tokom prva 24 sata od pojave simptoma. Možda će neki od ovih lekova biti indikovan i posle isteka tog vremena, ali retko ćete se susresti sa situacijom da u kasnijoj fazi bolesti vidite njihovu sliku a da je niste videli tokom prva 24 sata.
Kada imate ova dva leka i znate da im je zajedničko naglo nastupanje i brzo razvijanje simptoma, veoma je važno da umete da ih razlikujete jer oba deluju na veliki broj istih simptoma, ali se suštinski veoma razlikuju. Velika prednost homeopatije je bezbednost korišćenja njenih lekova i najgore što se može desiti ukoliko u akutnom stanju date pogrešan lek je to da se neće desiti ništa tj. neće doći do poboljšanja. To vam omogućava da brzo i promenite lek. (Obratite pažnju na napomenu na kraju teksta.)
Najčešća akutna stanja u kojima će biti potreban Aconitum:
– prehlade sa visokom temperaturom, posebno posle izlaganja hladnom vremenu;
– stomačne tegobe i proliv, posebno posle izlaganja visokim spoljnim temperaturama; vodeni proliv kod dece;
– glavobolja, nagla, pulsirajuća, puca od bola;
– kašalj promukao, suv, krupozan;
– nazeb sa mnogo kijanja i intenzivnim curenjem nosa;
– visoka temperatura se pojavljuje iznenada (malopre je dete izgledalo kao da je zdravo, odjednom ima visoku temperaturu); grozničava hladnoća; izražena žeđ; hladan znoj; smenjivanje hladnoće i vreline.
Najčešća akutna stanja u kojima će biti potrebna Belladonna:
– simptomi svake vrste nazeba, a posebno: bol u grlu, zapaljenje gornjih respiratornih puteva, glavobolja, obično sve praćeno akutnom groznicom;
– sunčanica;
– jaka, iznenadna glavobolja koja nastupa brzo a često isto tako iznenada i prestane, pri čemu se stanje pogoršava od izlaganja svetlu i jakim zvucima;
– početna faza upale sinusa kod koje su bolovi oštri, a nos ne curi – malo je zapušen;
– razni simptomi (glavobolja, povišena temperatura, upala sinusa…) koji su nastali kao posledica kvašenja glave (osobe kojima je potrebna Belladonna redovno imaju tegobe posle odlaska kod frizera);
– upala uha sa jakim bolovima;
– kašalj kratak i suv sa promuklošću i gubitkom glasa;
– stomačni bolovi sa grčevima; nekontrolisano povraćanje;
– veoma visoka temperatura kod koje osoba prvo oseća jezu i groznicu i traži da se utopli; zatim nastupa stanje tokom kojeg je glava obično usijana a šake i stopala ledeno hladni; zenice su proširene; karakteristično je suvo i jarko, užareno crvenilo. Imate osećaj da osoba zrači vrelinom.
Kod određivanja leka, od izuzetne je važnosti da osobu posmatrate pažljivo, na svim nivoima, i uočavate ono što je najbitnije. A najbitnije je ono što je najočiglednije.
Najupečatljiviji znaci za Aconitum stanje: iznenadnost (naglost); hladnoća sa drhtavicom; suvoća tkiva; bledilo ili smenjivanje sa rumenilom, a vrlo često se može videti: jedna strana (obraz, uvo, šaka…) crvena a druga bela; uznemirenost i strah; pojačana žeđ; skupljene zenice.
Najupečatljiviji znaci za Belladonna stanje: nabreklost tkiva od krvi i/ili temperature; toplota, gorenje, oticanje, jarko crvenilo, sjajno, suvo; raširene zenice; snažan i pun puls; odsustvo žeđi tokom visoke temperature i znojenja; razdražljivost, bes, nasilno ponašanje.
Jasno je da se ova dva leka preklapaju u mnogim simptomima a ipak se suštinski mnogo razlikuju i to ne samo po mentalno-emocionalnoj slici (gde ćete prvenstveno videti tu razliku) već i u detaljima vezanim za naizgled ista stanja na fizičkom nivou. U pitanju su nijanse, ali veoma upečatljive.
Kako najlakše/najbrže napraviti razliku?
Dakle, Aconitum će biti uzrujan, često će i deca na neki svoj način izražavati strah od smrti u stanju gripa ili jačeg nazeba, delovaće klonulo ali više zbog straha nego od jačine fizičkih simptoma. U toj klonulosti ipak ćete primećivati da on ima snagu i vitalnost.
Za razliku od Akonituma, osoba kojoj je potrebna Belladonna neće pokazivati anksioznost, nemir i strah od smrti. Ona će buncati usled visoke temperature, može imati halucinacije, smejati se, plakati, vikati, ujedati, pljuvati. Mnogo će više biti agresivna prema okolini nego Aconitum koji će u svom strahu od smrti biti iritabilan i svadljiv na tiši način – više je okrenut sebi, svom strahu i tegobama. Aconitum nema toliko snage kao Belladonna, a i plaši se, pa će biti mrzovoljan.
Aconitum će jaukati od bola, Belladonna će vikati na vas.
Oba leka imaju izraženo crvenilo i suvoću, ali je kod Beladone crvenilo intenzivnije. Belladonna se preznojava vrućim znojem ali joj od toga nije lakše. Aconitum ne može da se preznoji, ali već sam početak znojenja kada do njega dođe (najčešće stopala), izaziva olakšanje.
Jedna od glavnih karakteristika Belladonna stanja je odsustvo žeđi uprkos visokoj temperaturi. Aconitum je za razliku od nje, pojačano žedan. Ona želi kiselo i obično traži limun ili limunadu. Aconitum će tražiti gorka pića.
Belladonna će tražiti da se prostorija zamrači, stišaju zvuci, zauzeće polu-ležeći položaj i mirovati. Aconitum neće moći da se smiri i neće biti miran ni kada leži.
Belladonna će pogoršanje simptoma imati oko 3 popodne, a Aconitum oko 11 uveče.
Napomena:
S obzirom da su u akutnim stanjima simptomi obično intenzivni, morate da budete pronicljivi i mudri, i da znate do kog momenta ćete sami pokušavati nekom bliskom da pomažete homeopatskim (i/ili nekim drugim) preparatima, a kada je potrebno da se obratite stručnom licu. Nemojte biti uplašeni, ali nemojte biti ni previše uporni da po svaku cenu rešite problem koji možda prevazilazi vaše veštine. U nekom od narednih članaka ću pisati o teškoćama sa kojima se suočavamo kada lečimo svoje bližnje. To važi i za nas koji smo homeopate, jer smo svi prvenstveno ljudi i često nam je teško da budemo nepristrasni kada se radi o bližnjima.